Μαθητικά χρόνια

Δημοτικό ] Ελληνικό σχολείο (Σχολαρχείο) ] Γυμνάσιο ]

Ο ΠΑΠΑΔΙΑΜΑΝΤΗΣ ΜΑΘΗΤΗΣ

Το να εξετάζει κανείς τη σχολική ζωή των μεγάλων συγγραφέων φαίνεται να είναι ωφέλιμο, διδακτικό και ενδιαφέρον. Κι αυτό γιατί το σχολείο ως θεσμός που μεταδίδει γνώσεις και αξίες επιδρά αποφασιστικά στη διαμόρφωση της προσωπικότητας των νέων. Στη συνέχεια θα παρακολουθήσουμε την πορεία του Παπαδιαμάντη στο σχολείο, τις θετικές και αρνητικές επιδράσεις, που δέχτηκε απ’ αυτό, τις δυσκολίες και τις προσπάθειες, για να κατακτήσει την πραγματική γνώση, και τέλος, την απόρριψη του εκπαιδευτικού συστήματος, όταν πια ο συγγραφέας μας διαπίστωσε ότι αυτό δεν μπορούσε πια να ικανοποιήσει τις ανάγκες του νου και της ψυχής του.

Δημοτικό ] Ελληνικό σχολείο (Σχολαρχείο) ] Γυμνάσιο ]

Προηγούμενο Αρχική Επάνω Επόμενο