Btn_top_start.gif (163 bytes)btn_top_up.gif (1023 bytes)btn_top_watsnew.gif (240 bytes)btn_top_search.gif (200 bytes)Btn_top_comments.gif (169 bytes)

logo_health.gif (5732 bytes)

btn_first_aid.gif (2101 bytes)

Btn_ltl_stories.gif (2110 bytes)

btn_diary.gif (2132 bytes)

btn_pictures.gif (2119 bytes)

ΑΓΩΓΗ ΥΓΕΙΑΣ - ΠΡΩΤΕΣ ΒΟΗΘΕΙEΣ.

Από τις αρχές της φετινής σχολικής χρονιάς έχει ξεκινήσει να λειτουργεί στο σχολείο μας το Πρόγραμμα Αγωγή Υγείας. Οι μαθητές του Γ2 τμήματος του Γυμνασίου μας: Αλίκη Σοϊλεντάκη, Ευτυχία Φρανζεσκάκη, Μαρκέλα & Πελαγία Χριστοδουλάκη, Αρτέμης Ρουκουνάκης, Νίκος Νικολουδάκης, Φανή Παπασηφάκη, Μαρία Σκευάκη, Νίκη Τριχάκη, Μαρία &, Παναγιώτα Σκουνάκη, Αριέττα Τσουχλαράκη, Χρύσα Φασαράκη και Στέλλα Περάκη με την καθηγήτρια Μαρία Γαλάνη και την βοήθεια του κυρίου Χρυσανθόπουλου εργάζονται στο θέμα των Πρώτων Βοηθειών. Η εργασία αυτή έγινε με τον εξής τρόπο. Γράφτηκαν γύρω στις 20 μικρές ιστορίες στις οποίες το κύριο συμβάν είναι κάποιο ατύχημα. Στο σημείο που θα πρέπει να παρασχεθούν οι πρώτες βοήθειες στον τραυματία, οι ιστορίες σταματούν και συζητείται κατά την διάρκεια των συναντήσεών μας (κάθε Παρασκευή τις 2 τελευταίες ώρες) τι πρώτες βοήθειες μπορούν να του δοθούν. Οι μαθητές ψάχνουν στα σχετικά βιβλία που υπάρχουν στην βιβλιοθήκη του σχολείου, βρίσκουν αυτό που χρειάζονται και τέλος ο καθένας από του συμμετέχοντες αναλαμβάνει να γράψει το τέλος μιας τουλάχιστον ιστορίας. Οταν όλες οι ιστορίες τελειώσουν, θα εκδοθεί ένα βιβλιαράκι το οποίο θα περιέχει το α’ μέρος των ιστοριών και θα ονομάζεται “μικρές ιστορίες ζητούν βοήθεια”. Επειτα θα εκδοθεί ένα δεύτερο βιβλιαράκι που θα ονομάζεται “και τη βρήκαν”.

Αυτό το βιβλιαράκι θα περιέχει το τέλος των ιστοριών. Τα βιβλιαράκια αυτά θα διανεμηθούν σε όλα τα σχολεία του νομού Χανίων.

Επιπλέον το δεύτερο δεκαπενθήμερο του Μαΐου οι μαθητές το προγράμματος ετοιμάζουν μια θεατρική παράσταση, που θα παιχτεί στο χώρο του σχολείου μας, καθώς και στην μεγάλη εκδήλωση για την Αγωγή Υγείας, που θα γίνει στη Λιμνούπολη. Η παράσταση αυτή έχει τον τίτλο “Απόψε θα βγούμε” την οποία έχει γράψει για εμάς ο κύριος Μεσαρχάκης, τον οποίο ευχαριστούμε πολύ. Με την ευκαιρία θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε και τον κύριο Ρομανά, γιατρό του νοσοκομείου Χανίων καθώς και τον εθελοντικό ναυαγοσωστικό Σταθμό Χανίων και ιδιαίτερα τον κύριο Ξενάκη και τον συνεργάτη του οι οποίοι το απόγευμα της Παρασκευής 8/5 ήρθαν στο σχολείο μας και μας βοήθησαν στο πρακτικό μέρος του προγράμματος. Μας υπέδειξαν τι μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και πως σε περίπτωση ατυχήματος.

Πρέπει να αναφερθούμε και στο ημερολόγιο το οποίο έβγαλε η ομάδα μετά τα Χριστούγεννα. Οταν ένας καλός τρόπος για να προβάλλουμε περισσότερο το θέμα με το οποίο ασχολούμαστε. Τέλος σημαντική είναι η βοήθεια του κύριου Χρυσανθόπουλου που μας κάνει τα μαθήματα διηγήσεως καθώς και της κυρίας Χουντάλα, η οποία εκπαιδεύει τα παιδιά της θεατρικής ομάδας με διάφορες ασκήσεις λίγο πριν από κάθε πρόβα.

Στέλλα Περάκη Γ2

alvrule.gif (1012 bytes)

btn_botom_previus_light.gif (305 bytes)btn_botom_start_light.gif (285 bytes)btn_botom_up_light.gif (293 bytes)btn_botom_next_light.gif (276 bytes)

alvrule.gif (1012 bytes)

Στείλτε μας e-mail στο mail@gym-platan.chan.sch.gr με τις ερωτήσεις σας αλλά και τις παρατηρήσεις σας για τις ηλεκτρονικές μας σελίδες.