Αρχική σελίδαΑναζήτηση

alvrule.gif (1012 bytes)

cross.gif (2444 bytes)

Αγωγή Υγείας 1999-2000
Από τον Μαλικουτσάκη Ιωάννη - φοιτητή σχεδιασμού Cartoon - δημιουργήθηκε μια σειρά από ιστορίες με σκίτσα για το πρόγραμμα Αγωγής υγείας του Γυμνασίου Πλατανιά.
Με τα σκίτσα των παραπάνω ιστοριών προσπαθήστε τα παρακάτω:
1.Βάλτε τα σκίτσα στη σωστή σειρά
2.Γράψτε μια λεζάντα κάτω από το καθ' ένα
3.Σχολιάστε τα σκίτσα που αναφέρονται στις πρώτες βοήθειες και σκεφθείτε ποιες άλλες ενέργειες θα πρέπει να γίνουν.

chrisalida1.gif (4341 bytes)

Χρυσαλλίδα Δεκέμβριος 1999
Το νέο τεύχος της σχολικής μας εφημερίδας με πολλά νέα ενδιαφέροντα άρθρα

btn_online_theory.gif (2114 bytes)

Τα κομμάτια του P.C.
Μιά νέα σειρά διαφανειών με θέμα τα κομμάτια από τα οποία αποτελείτε ένα P.C.

mobius.jpg (8735 bytes)

Η κατασκευή του Site του Γυμνασίου Βραβέυθηκε με το "Eιδηκό βραβείο της επιτροπής" του Ελληνικού τμήματος του διεθνούς διαγωνισμού Mobius

romlogo.jpg (10140 bytes)

Τo Γυμνάσιο μας παρουσιάζεται από το 14ο τεύχος του Περιοδικού ROM Internet & Multimedia στο άρθρο "Γυμνάσια On Line"

btn_online_test.gif (2121 bytes)

Εχουν προστεθεί κι άλλα test (Μαθηματικών και Ιστορίας) Καλή επιτυχία.....

chrisalida1.gif (4341 bytes)

Χρυσαλλίδα 1999
Κυκλοφόρησε λίγο πριν το Πάσχα το νέο τεύχος της εφημερίδας,  από τους μαθητές του Β2 με την εποπτεία της καθηγήτριας Θρησκευτικών Μπολιά Σταυρούλας.

120x160vote.GIF (10436 bytes)

Δώστε τη γώμη σας για τις σελίδες του σχολείου μας στη On Line ψηφοφορία της gogreece.com.

baner_efim_an.GIF (66246 bytes)

Η συνέντευξη των μαθητών μας από τον σκηνοθέτη Ι. Σμαραγδή δημοσιεύεται στο τελευταίο τεύχος (Ιαν-Φεβ 99) της Μαθητικής On Line του 6ου Γυμνασίου Σερρών στη στήλη "Τοπικά νέα και ανταποκρίσεις"

gameban.jpg (12491 bytes)

Η εργασία τη ομάδας Περιβαλλοντολογικής εκπ/σης του σχολείου μας με θέμα "Παλιά ξεχασμένα παιχνίδια" δημοσιεύεται στο site "Παιχνίδια για την αυλή" του Δημοτικού σχολείου Μεγαπλάτανου

btn_online_test.gif (2121 bytes)

Η ενότητα On Line άλλαξε και φιλοξενεί On Line δοκιμασίες πάνω σε ενότητες μαθημάτων της ύλης του Γυμνασίου.

btn_online_theory.gif (2114 bytes)

Αλλη μια αλλαγή στην ενότητα On Line. Εδώ θα βρείτε σημειώσεις διαφάνειες και χρήσιμο υλικό για το μάθημα.

baner_efim_an.GIF (66246 bytes)

Η πρώτη παρουσίαση του έργου που έχει αναλάβει το σχολείο μας στα πλαίσια Προγράμματος Κινητικότητας Δράσης ΙΙ με θέμα:
"ΑΝΑΔΕΙΞΗ ΤΗΣ ΦΥΣΙΚΗΣ ΟΜΟΡΦΙΑΣ ΠΕΡΙΟΧΩΝ ΤΟΥ ΔΙΕΘΝΟΥΣ ΟΡΕΙΒΑΤΙΚΟΥ ΜΟΝΟΠΑΤΙΟΥ Ε4" δημοσιεύται στο 9ο τεύχος (Νοέμβριος Δεκέμβριος 1998) της πρώτης σχολικής On-Line εφημερίδας , του 6ου Γυμνασίου Σερρών στη στήλη ανταποκρίσεις.
Η εργασία της ομάδας Αγωγής Υγείας του σχ. έτους 1997-98 επιλέχθηκε σαν μια από τις καλύτερες εργασίες του Νομού Χανίων και συμμετέχει στην Πανελλήνια συνάντηση Ομάδων Αγωγής Υγείας στις 23 Νοεμβρίου 1998 στην Αθήνα.
Μέρος της δουλειάς της Ομάδας του σχολείου μας μπορείτε να βρείτε στις σελίδες μας στη διεύθυνση http://www.pi-schools.gr/sxoleia/gym-platania/health.htm

baner_efim_an.GIF (66246 bytes)

Δύο άρθρα μαθητών του σχολείου μας δημοσιεύονται στο 8ο τεύχος (Σεπτέμβριος 1998) της πρώτης σχολικής On-Line εφημερίδας , του 6ου Γυμνασίου Σερρών.
1. Στη στήλη "Επιστήμη - τεχνολογία" η εργασία "Ανεμογεννήτριες" : Της Ολγας Μαστοράκη
2. Στη στήλη "Τοπικά Νέα - Ανταποκρίσεις" το άρθρο "Η Γη μας" : των Αθηνά Ροσμαράκη & Μαγδαληνής Χαλιβελάκη
(5 Οκτ 1998) Καλωσόρισμα των μαθητών και των καθηγητών του
Πειραματικού Γυμνάσιου Καβάλας που επισκέπτεται το Νομό μας στα
πλαίσια Προγράμματος Κινητικότητας Δράσης ΙΙΙ με θέμα:
“ ΕΘΝΙΚΟΙ ΔΡΥΜΟΙ ΚΑΙ ΑΙΣΘΗΤΙΚΑ ΔΑΣΗ”
(1 Σεπ 1998) Οι μαθητές της περιβαλλοντολογικής ομάδας του Γυμνασίου μας παρουσιάζουν την εφημερίδα τους τη "Χρυσαλίδα"
(10 Αυγ 1998) Εργασίες του μαθήματος της τεχνολογίας παρουσιάζονται στην ηλεκτρονική σελίδα του σχολείου μας

alvrule.gif (1012 bytes)

btn_botom_start_light.gif (285 bytes)

Στείλτε μας e-mail στο mail@gym-platan.chan.sch.gr με τις ερωτήσεις σας αλλά και τις παρατηρήσεις σας για τις ηλεκτρονικές μας σελίδες.