Agro Web

Ομάδα Agroweb
Πλάνα Μαθημάτων
Πλάνο εργασιών

Η Κοινωνία της Πληροφορίας παίζει σημαντικό ρόλο στη ζωή των σημερινών μαθητών ανεξάρτητα από την ηλικία τους. Σήμερα οι μαθητές από πολύ νεαρή ηλικία καλούνται να χρησιμοποιήσουν τις πληροφορίες που συγκεντρώνουν με χρήσιμο και παραγωγικό τρόπo.
T
ο πρόγραμμα Agroweb παρέχει ένα πλαίσιο για δραστηριότητες που εντάσσονται στη σχολική τάξη, εφαρμόζονται εύκολα στην καθημερινή εκπαιδευτική πρακτική, είναι διαθεματικές και παράγουν πραγματικά αποτελέσματα. Το πρόγραμμα ενθαρρύνει την ανάπτυξη ενός πρωτοποριακού μαθησιακού περιβάλλοντος, μίας εικονικής τάξης, όπου κάθε πιθανή παράμετρος μιας συμβατικής τάξης μπορεί να προσομοιωθεί. Υιοθετείται μία αλληλεπιδραστική και συνεργατική εφαρμογής της Ανοικτής και Εξ Αποστάσεως Εκπαίδευσης με αποκεντρωτική οργανωτική δομή.
Στα πλαίσια του προγράμματος ένα δίκτυο Ευρωπαϊκών σχολείων, πανεπιστημιακών τμημάτων παιδαγωγικής και διδακτικής σε συνεργασία με ειδικούς της εκπαιδευτικής έρευνας και τεχνολογίας αναπτύσσουν μία πλατφόρμα για τη λειτουργία ηλεκτρονικού καταστήματος, όπου οι μαθητές παρουσιάζουν αγροτικά προϊόντα της περιοχής τους . Το πρόγραμμα AgroWeb εκμεταλλεύεται πλήρως τις δυνατότητες που προσφέρει το Διαδίκτυο προκειμένου να ενθαρρύνει την αλληλεπίδραση και συνεργασία των μαθητών.
Περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τη δράση AgroWeb μπορείτε να βρείτε στον επίσημο δικτυακό τόπο του προγράμματος στη διεύθυνση :

Προηγούμενη Αρχική Επόμενη