Πρώτη σελίδα Πάνω Επόμενο

Συνέβησαν:

--Στις 15 Δεκεμβρίου 2001 στο Πολιτιστικό Κέντρο Της Ιεράς Μητροπόλεως Κυδωνίας και Αποκορώνου σε ημερίδα του συλλόγου φιλολόγων Ν. Χανίων παρουσιάστηκε από το σχολείο μας εκπαιδευτικό λογισμικό πολυμέσων με θέμα: Αλέξανδρος Παπαδιαμάντης. Η δημιουργία αυτού του CD-ROM βασίστηκε σε εργασίες των μαθητών του Γυμνασίου Πλατανιά με τη βοήθεια και τις οδηγίες του φιλολόγου Κώστα Φουρναράκη, ο οποίος έγραψε τα κείμενα και τις ασκήσεις αυτής της έκδοσης. Ειδικότερα σε  μερικά κείμενα συνεργάστηκαν και οι μαθητές της β΄ τάξης, Ηλιάννα Καλιοντζάκη (Ο Παπαδιαμάντης παιδί), Στέφανος Δημητριάδης ( Η Γριά Μπεκιόϊνα, η γριά Στέργαινα) και Κων/να Μαρινάκη-Έλλη Ορνεράκη (θεατρική διασκευή της «Αποσώστρας»). Ο καθηγητής Φυσικής Αγωγής Σαμαράς Κώστας έκανε την ψηφιοποίηση των κειμένων και των εικόνων και επέλεξε τη μουσική. Ο καθηγητής της Πληροφορικής Βασίλης Παπαστάμος υλοποίησε τη συγγραφή της πολυμεσικής εφαρμογής. Τα σκίτσα έφτιαξε ο μαθητής του Β1 Αλέξανδρος Κοζίτσκι με τη βοήθεια της Λυτινάκη Σπυριδούλας.

Πρώτη σελίδα Πάνω Επόμενο