ΔΙΑΛΕΞΗ ΜΕ ΘΕΜΑ “ΜΑΘΗΣΙΑΚΕΣ ΔΥΣΚΟΛΙΕΣ”

MVC-011F.JPG (21041 bytes)

Την Τρίτη 16 του Νοέμβρη, το σχολείο μας διοργάνωσε μία διάλεξη στο ξενοδοχείο “ Creta Paradise ” με θέμα “ Μαθησιακές δυσκολίες και οικογένεια ”. Ομιλητής ήταν ο κ.Προκοπίου. Η πρώτη μου σκέψη ήταν γιατί η διάλεξη να απευθύνεται μόνο στους γονείς και όχι στους μαθητές; Η δεύτερη σκέψη μου ήταν ότι θα ήθελα να την παρακολουθήσω.

Έτσι ήμουν απ’ τους πρώτους που βρέθηκαν στην αίθουσα. Όταν συγκεντρώθηκαν όλοι, η διάλεξη άρχισε. Ο κύριος Προκοπίου μου έκανε μεγάλη εντύπωση σαν άνθρωπος. Είχε ένα περίεργο και αξιοθαύμαστο τρόπο να αναλύει τα θέματα και να απαντάει σε ερωτήσεις. Μίλησε για τη δυσλεξία, την άρνηση για διάβασμα, την ανάγκη συνεργασίας μαθητών-γονιών και με τον τρόπο του καθοδήγησε τους γονείς στο δρόμο για την σωστή αντιμετώπιση των προβλημάτων των παιδιών.

Η διάλεξη αυτή πρόσφερε πολλά σε όσους την παρακολούθησαν. Εμένα προσωπικά με έκανε κατανοήσω κάποια πράγματα και ν’ αναρωτηθώ για κάποια άλλα. Πιστεύω ότι είναι καλό για μαθητές και γονείς τέτοιες διαλέξεις να γίνονται συχνά και να τις παρακολουθούν όσο το δυνατόν περισσότεροι μαθητές.

Κλεοπάτρα Αρβανιτάκη