Ανέκδοτα

Ενα χαμόγελο δεν στοιχίζει τίποτα και όμως είναι πολύτιμο. Πλουτίζει εκείνον που το δέχεται χωρίς να πτωχαίνει εκείνον που το δίνει. Δεν διαρκεί παρά μιά στιγμή αλλά η ανάμνησή του είναι καμιά φορά αιώνια. Κανένας δεν είναι τόσο πλούσιος για να μην το έχει ανάγκη.

Ενα χαμόγελο αναπαύει τον κουρασμένο, δίνει θάρρος στον απογοητευμένο, παρηγορεί μέσα στη λύπη, αναπτερώνει την αισιοδοξία. Είναι αντίδοτο σε κάθε θλίψη.

Κι όμως δεν δανείζεται, δεν κλέβεται, δεν αγοράζεται, γιατί είναι κάτι που έχει αξία μονάχα τη στιγμή που δίνεται.

Κι αν καμιά φορά συναντήσετε κάποιο άνθρωπο που δεν σας χαρίζει το χαμόγελο που αξίζετε, σταθείτε γενναιόδωροι και δώστε το δικό σας, γιατί κανείς δεν έχει τόσο ανάγκη απ’ το χαμόγελο, όσο εκείνος που δεν μπορεί να το δώσει στους άλλους.

2BeeLine.GIF (669 bytes)

Ένας νέος συγγραφέας διαβάζει ένα απόσπασμα από έργο του, σ’ ένα μεγάλο συγγραφέα. Και εκείνος λέει : “Η λογοτεχνία κάνει εξαιτίας σας ένα μεγάλο βήμα."“
Ω! Σας ευχαριστώ” απαντά κολακευμένος ο νεαρός. “Μα γιατί μ’ ευχαριστείτε; Δεν σας είπα αν το βήμα έγινε προς τα μπρος ή προς τα πίσω.”

2BeeLine.GIF (669 bytes)

Ο πελάτης αγανακτισμένος : Τι κατάσταση είναι αυτή; Όλη τη νύχτα δεν έκλεισα μάτι, παρακολουθώντας μια ολόκληρη μάχη ποντικών ! Ο ξενοδόχος : Και τι θα θέλατε να δείτε κύριε με τα λεφτά που δώσατε ; Ταυρομαχίες

- Καλά εσύ είσαι άσχημη!
- Κι’ εσύ είσαι μεθυσμένος!
- Ναι, αλλά εσύ είσαι πολύ άσχημη!
- Κι’ εσύ είσαι πολύ μεθυσμένος!
- Ναι, αλλά εγώ αύριο δεν θα είμαι

2BeeLine.GIF (669 bytes)

Η μητέρα στα δύο μικρά της παιδιά που παίζουν.
- Για πείτε μου, πάνω στον μπουφέ υπήρχαν δύο σοκολάτες. Γιατί έμεινε μόνο μία;
- Έμεινε μία γιατί δεν την είδαμε!

2BeeLine.GIF (669 bytes)

Δάσκαλος: Βασίλη, έγραψες 50 φορές “Άλλη φορά δεν θα ξεχνάω να φέρνω τα βιβλία μου”;
Όχι κύριε το ξέχασα!

2BeeLine.GIF (669 bytes)

Τι θα λέγατε σ' ένα τρικέφαλο τέρας;
Γεια σας, γεια σας, γεια σας!

2BeeLine.GIF (669 bytes)

-Ποιος είναι ο παρατατικός του ρήματος ξυπνώ;
-Κοιμόμουν.

2BeeLine.GIF (669 bytes)

-Μπαμπά είσαι πολύ τυχερός! Κέρδισες 20 χιλιάδες.
-Α, ωραία! Αλλά πως;
-Να, θυμάσαι που μου είπες πως αν περνούσα τη τάξη θα μου έδινες 20 χιλιάδες;
Ε, λοιπόν δεν την πέρασα!

2BeeLine.GIF (669 bytes)

-Δε μου λες Μιχαλάκη, αν στη μια τσέπη του παντελονιού σου έχεις 2.000 δρχ και στην άλλη 9.000 δρχ, τι θα έχεις συνολίκά;
-Ξένο παντελόνι, κύριε!

2BeeLine.GIF (669 bytes)

Μια μέρα ο πατέρας του Τοτού του είπε: "Τοτό πήγαινε να πάρεις το σφυρί του γείτονα"
Ο Τοτός πήγε στο γείτονα και του ζήτησε το σφυρί αλλά αυτός δεν του το 'δωσε γιατί το χρειαζότανε.

Ο Τοτός επιστρέφει στον πατέρα του και του λέει ότι ο γείτονας δεν του δίνει το σφυρί του. Και ο πατέρας του απαντάει "Τοτό πήγαινε να φέρεις το δικό μας!!"

2BeeLine.GIF (669 bytes)

Η μητέρα του Τοτού του είπε να πάει στο Super-Market να πάρει πέντε γάλατα ΝΟΥΝΟΥ. Ο Τοτός πάει στο Super-Market αλλά στην πόρτα σταματάει και διαβάζει την αφίσα που λέει "Γάλατα υπάρχουν πολλά ΝΟΥΝΟΥ όμως ένα!!" . Ο Τοτός γυρίζει στο σπίτι με άδεια χέρια. Ρωτά λοιπόν η μαμά του που είναι το ΝΟΥΝΟΥ και αυτός απαντά όπως η αφίσα : "Γάλατα υπάρχουν πολλά ΝΟΥΝΟΥ όμως ένα!!"

ΟΙ ΑΝΤΩΝΥΜΙΕΣ

Η δασκάλα ρωτάει το μαθητή :

ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ

Δάσκαλος : Αν ξεκινήσουν από αντίθετα σημεία, ένας πεζός κι ένα αυτοκίνητο που τρέχει με 130 χλμ. Την ώρα , που θα συναντηθούν;

Μαθητής : Στο νοσοκομείο κύριε.!!

Η ΑΝΑΜΝΗΣΤΙΚΗ ΦΟΤΟΓΡΑΦΙΑ

Η δασκάλα λέει στα παιδιά :

Σήμερα θα βγάλουμε μια αναμνηστική φωτογραφία για να την έχετε και να λέτε όταν μεγαλώσετε ότι, να, εδώ είναι ο Φάνης, Ο Δημήτρης, η Μαρία...

Κι ένας μαθητής πετάγεται και λέει:

- Και στη μέση είναι η δασκάλα μας η μακαρίτισσα

ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ

ΜΑΘΗΜΑ ΓΕΩΓΡΑΦΙΑΣ

Για πρώτη φορά στη ζωή του ο Τοτός έχει διαβάσει καλά Γεωγραφία

ΚΟΥΦΑ

-Τι λέει το παγάκι στην πορτοκαλάδα;

-Λειώνω για σένα !!!

2BeeLine.GIF (669 bytes)

-Πως λέγετε αυτός που κρατά τα αυτιά του;

-“Αυτοκράτορας”

2BeeLine.GIF (669 bytes)

-Πως λέγονται οι κάτοικοι της Κούβας;

- “Κουβάδες”

2BeeLine.GIF (669 bytes)

-Πως λέγεται αυτός που φτύνει στη Γη;

“Γύφτος”