wpeEC.jpg (8663 bytes)

Το ποδόσφαιρο είναι από τα πιο δημοφιλή αθλήματα και μ’ αυτό ασχολείται μεγάλο μέρος της νεολαίας.

Γεννήθηκε στην Αγγλία τον 19ο αιώνα, και παιζόταν από διάφορα σχολικά ιδρύματα. Τους πρώτους κανόνες δημιούργησε το πανεπιστήμιο του Κέιμπριτζ που δεν μπορούσε να επιτρέψει άναρχο παιχνίδι ανάμεσα στους θαλάμους των φοιτητών που έβγαιναν στο προαύλιο κρατώντας μια μπάλα, την οποία έκαναν ότι ήθελαν : την κλωτσούσαν, την πετούσαν με τα χέρια, την κουβαλούσαν χωρίς να γνωρίζουν τον σκοπό όλης της ιστορίας δηλαδή το “γκολ” (Goal).

Τα άλλα κολέγια είχαν και αυτά δικούς τους κανόνες. Τελικά η Αγγλική ομοσπονδία υιοθέτησε τους κανόνες του Κέιμπριτζ δηλαδή ότι το παιχνίδι παίζεται με τα πόδια και με 11 παίχτες. Γιατί 11 παίχτες; Γιατί σε κάθε θάλαμο του κολεγίου έμεναν 10 φοιτητές και ένας ο αρχηγός του θαλάμου, έντεκα. Έτσι το ποδόσφαιρο εξαπλώθηκε σ’ ολόκληρη τη χώρα. Κύπελλο Αγγλίας το 1871 όπου από τα 50 μέλη της ομοσπονδίας αγωνίστηκαν μόλις τα 15 . Οι άλλοι σύλλογοι φοβήθηκαν ότι το σύστημα νοκ-άουτ (άμεσος αποκλεισμός ) που εμπνεύσθηκε η ομοσπονδία θα γινόταν αιτία για πόλεμο μεταξύ των συλλόγων, αυτή όμως η άποψη γρήγορα διαψεύσθηκε και το ποδόσφαιρο συνέχισε με ακάθεκτους ρυθμούς.

Μερικοί από τους συλλόγους ήταν : Νοτς Κάουντι το 1862, Νοτιγχαμ Φόρεστ το 1865, Σέφιλντ Γουένσντεϊ το 1867,Στόουκ Σίτι το 1868.

Ορισμένοι από αυτούς τους συλλόγους έφτιαξαν το 1888 στο Μάντσεστερ την Football League που προχώρησε στη διοργάνωση του πρωταθλήματος.

Ο εδαφικός επεκτατισμός της Αγγλίας στα τέλη του 19ου αιώνα είναι αυτός που επέβαλε το ποδόσφαιρο παγκοσμίως. Από το 1880 και μετά εμφανίζονται δειλά – δειλά αρκετές ποδοσφαιρικές ομάδες σε όλες τις ηπείρους.

Μαθιός Κουκάκης