Προηγούμενο Πρώτη σελίδα Πάνω

Η ΣΤΕΛΛΑ ΜΑΣ ΜΙΛΑΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗ, ΤΗΝ ΚΙΘΑΡΑ

Η  Στέλλα Ποντικάκη, μια μαθήτρια της Α΄ γυμνασίου, απαντάει στις ερωτήσεις των ρεπόρτερ της Χρυσαλλίδας για τη σχέση της με τη μουσική:

ΕΡΩΤΗΣΗ: Τι σε ώθησε να ασχοληθείς με τη μουσική;

ΣΤΕΛΛΑ: Λοιπόν, η μεγάλη μου αγάπη για τη μουσική ξεκίνησε από όταν ήμουν επτά χρονών. Στην ταβέρνα του θείου μου, ερχόταν πολύ συχνά και έπαιζε ένα συγκρότημα. Τότε άκουσα για πρώτη φορά ζωντανή μουσική και από τότε μου άρεσε. Έτσι αργότερα αποφάσισα να ασχοληθώ.

ΕΡΩΤΗΣΗ: Γιατί διάλεξες την κιθάρα;

ΣΤΕΛΛΑ: Για να σας πω την αλήθεια το πρώτο όργανο που είδα και άκουσα ήταν η κιθάρα. Έτσι μου μπήκε η ιδέα στο μυαλό να μάθω κι εγώ.

ΕΡΩΤΗΣΗ: Σε ποια ηλικία άρχισες να παίζεις κιθάρα;

ΣΤΕΛΛΑ: Άρχισα πριν από τέσσερα χρόνια, όταν ήμουν οκτώ χρονών.

ΕΡΩΤΗΣΗ: Πόσο από τον ελεύθερο χρόνο σου αφιερώνεις για εξάσκηση;

ΣΤΕΛΛΑ: Περίπου δύο ώρες την ημέρα.

ΕΡΩΤΗΣΗ: Ποια είναι τα θετικά και ποια τα αρνητικά αυτού του μουσικού οργάνου;

ΣΤΕΛΛΑ: Θετικό είναι ότι μπορείς να την μεταφέρεις οπουδήποτε και επίσης είναι σχετικά φτηνή στην αγορά της. Όσο για αρνητικά δεν νομίζω ότι έχει.

ΕΡΩΤΗΣΗ: Πώς ένιωσες την πρώτη φορά που έπιασες στα χέρια σου την κιθάρα;

ΣΤΕΛΛΑ: Πρώτα απ’ όλα ένιωσα χαρά και ένα βαθύ αίσθημα ικανοποίησης που μπόρεσα να εκπληρώσω ένα από τα μεγαλύτερα όνειρά μου.

ΕΡΩΤΗΣΗ: Αν θα έπρεπε να σταματήσεις να παίζεις κιθάρα ποιο άλλο όργανο θα διάλεγες να παίξεις;

ΣΤΕΛΛΑ:  Θα διάλεγα την ντραμς γιατί η μουσική τους είναι μοντέρνα και νεανική.

ΕΡΩΤΗΣΗ: Έχεις ποτέ παίξει μπροστά σε κοινό;

ΣΤΕΛΛΑ: Παίζω συχνά μπροστά στους φίλους μου και επίσης έχω παίξει σε πάρτι γενεθλίων.

ΕΡΩΤΗΣΗ: Σκέφτεσαι να κάνεις καριέρα σ’ αυτό το όργανο;

ΣΤΕΛΛΑ: Ναι, επειδή από μικρή το όνειρό μου ήταν να ασχοληθώ με τη μουσική.

ΕΡΩΤΗΣΗ: Τέλος τι θα έλεγες σε κάποιον που τώρα κάνει τα πρώτα του βήματα στην κιθάρα;

ΣΤΕΛΛΑ: Θα του έλεγα οτι έκανε την καλύτερη επιλογή και επίσης του εύχομαι «Καλή επιτυχία» στην σταδιοδρομία του.

Δημοσιογράφοι:

Τσάκωνα Αργυρώ Α3